Kupując płytki ceramiczne, najczęściej zwraca się uwagę na ich cenę oraz wygląd. Jest to oczywiście błąd, ponieważ ważniejsze są parametry techniczne, które przesądzają o wyborze okładziny. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, musisz przeanalizować rozmaite cechy produktów oraz ich właściwości. Aby zakup był dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat, nie może być pochopny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!
Parametry płytek ceramicznych
Zakup kafelków nie może być wyłącznie kwestią gustu oraz budżetu, jaki planujesz przeznaczyć na ten cel. Wybór płytek ceramicznych musi uwzględniać kilka istotnych czynników, w tym dopasowanie rodzaju nawierzchni do funkcji użytkowej pomieszczenia. Każde wnętrze ma inne wymagania, dlatego przy zamawianiu okładziny zwróć uwagę na takie parametry jak:
ścieralność,
antypoślizgowość,
nasiąkliwość,
wytrzymałość na zginanie,
rozmiar.
Ścieralność
Parametr ten dotyczy głównie płytek podłogowych, które są bardziej podatne na ścieranie niż ścienne. Szkliwo kafelków jest niszczone głównie przez piasek oraz brud wnoszony na butach. Dlatego do pomieszczeń, w których często poruszają się osoby w obuwiu wyjściowym, należy zastosować materiały o najwyższej, III klasie ścieralności. Dotyczy to w szczególności przedpokoju oraz wnętrz komercyjnych.
Antypoślizgowość
Zwróć uwagę na ten czynnik przede wszystkim, gdy układasz płytki przy drzwiach do domu i w takich pomieszczeniach jak: kuchnia oraz łazienka. Oznaczany jest skalą w przedziale od R9 do R13 – im wyższa wartość, tym mniej śliska powierzchnia. Pamiętaj również, aby na zewnątrz nie używać kafelków szkliwionych, ponieważ w połączeniu z wodą ich wierzchnia warstwa staje się zbyt gładka, co grozi upadkiem.
Nasiąkliwość
Oznaczana jest w procentach przy założeniu, że im niższy współczynnik, tym lepsza wartość parametru. W przypadku łazienki płytka ceramiczna nie powinna mieć więcej niż 3% nasiąkliwości, a w pozostałych pomieszczeniach może mieścić się w przedziale 5-10%. Wyższy poziom tego wskaźnika nie jest zalecany.
Wytrzymałość na zginanie
Współczynnik ten określa łamliwość płytki. Im mniejszy rozmiar i większa grubość okładziny, tym lepsza jest jej wytrzymałość. Minimalna wartość parametru dla kafelków podłogowych wynosi 35 N/mm2, ściennych – 15 N/mm2, a gresu – 45 N/mm2.
Wielkość płytek
Zwróć również uwagę na wymiary płytek i dopasuj je do wielkości oraz rodzaju pomieszczenia. Najbardziej uniwersalne są kafelki 30x30 cm, jednak czasami lepiej pasują większe lub mniejsze. Wiele tu zależy od Twoich upodobań oraz bieżących trendów.
Zaufaj profesjonalistom
Jeśli planujesz układanie płytek ceramicznych, skorzystaj z naszej oferty. Zajmujemy się zarówno sprzedażą materiałów wykończeniowych, jak i świadczeniem usług budowlanych. Mamy duże doświadczenie w branży, poparte wieloma realizacjami, dlatego możemy zaproponować korzystne warunki współpracy. Ponadto wyróżnia nas terminowość, solidność oraz konkurencyjne ceny. Doradzamy klientom i pomagamy im wybrać odpowiednie materiały.
Comments